Programy na práci s videem

Dělba

Programy na práci s videem bych osobně dělil na více částí, podle jejich zaměření. A to na:

Editory

Ty bych opět rozdělil na komerční a freeware. Mezi nejznámější editory patří bezpochyby VirtualDub, což je open source. Na základní práci bohatě stačí a jde v něm i grabovat (nahrávat) video z TV (to tady časem taky popíšu). Komerční programy osobně moc neznám (časem poznám a napíšu), známé jsou: Sony Vegas, Adobe Premiere a Pinnacle Studio

Freeware:

Placené programy:

Přehrávače

Opět se nabízí rozdělení a to do skupin DVD a AVI přehrávačů. Stejně tak se může dělit na freeware a placené.

Multimediální přehrávače

BS Player - Nenápadný, ale mocný přehrávač. Podporuje DivX titulky. Umí přehrávat všechny potřebné formáty. Výhodou je čeština. Stojí za vyzkoušení.
Windows Media Player - Přehrávač od Microsoftu, je součástí Windows. Umí toho hodně, nopodporuje ale DivX titulky. Audio CD umí převést na WMA. Podle mě, se na video moc nehodí, spíš na písničky (tam ale kraluje WinAmp - níže). Je česky.
Zoom Player - Tenhle přehrávač používám já. Neumí DivX titulky, neoplývá miiony funkcí, ale jde, zvykl jsem si. Dá se stáhnout i čeština, podívejte se na češtiny.cz
Win Amp - Král Mp3 přehrávačů zavítal od verze 3 i do světa video. Zatím se v tomto směru musí ještě hodně učit.

Je jich samozřejmě víc, třeba je sem postupně přidám, tyhle jsou ale nejznámější a mám s nimi zkušenosti.

DVD přehrávače

Power DVD - Přehrávač od Cyberlinku. Používám ho ve verzi 4, ve které umí pěti kanálový zvuk, přehrávat DVD z pevného disku a skiny (změnu vzhledu). Asi nejrozšířenější DVD přehrávač. Umí i VCD, SVCD a AVI. Je pouze v placené verzi.
Inter Video WinDVD - Další přehrávač DVD, tentokrát od společnosti InterVideo. Umí v podstatě to samé, co PowerDVD. Musí se za něj platit

Přehrávačů DVD je více, některé sou freeware, podívejte se na www.stahuj.cz

Kodeky

Slovo kodek, nebo taky codec vzniklo z anglického coder, decoder. Jsou to knihovny, které umožňují přehrávání videa na počítači (přehrávač si "zavolá" kodek a s jeho pomocí přehrává video).

DivX -
[Stáhnout]
Asi nejpopulárnější kodek současnosti. Jedná se o původně hacknuté DivX 3.11 kodeky od Microsoftu. Od verze 4 je už kodek totálně předělán a vyvíjen legálně.
XviD -
[Stáhnout]
Je to open source kodek, pořád se na něm dělá, proto může mít hodně bugů (chyb). Protože se jedná, jak už jsem psal, o open source, existuje hodně verzí (podobně jako u Virtual Dubu). České jsou: Koepiho verze, Nicův překlad a Pinkyho verze.
3ivX -
[Stáhnout]
Toto je z trojice kodeků ten nejmladší a zatím to je znát.

Všechny kodeky si můžete stáhnout v jednom balíku z codecpack.com

Nástroje a ostatní

DivX G400
[Stáhnout]
Utilitka, která mimojiné dokáže zobrazit titulky u videa. Všechno můžete kompletně nastavit. Používám ho, líbí se mi víc.
Vob Sub
[Stáhnout]
Program zobrazující titulky k videu. Zobrazí je automaticky, pokud jsou ve stejném adresáři jako video a májí stejné jméno (samozřejmě, že přípona je jiná).
Subtitle tool
[Stáhnout]
Prográmek na dodatečnou úpravu titulků k filmům. Je česky a tak jednoduchý, že ho každý pochopí!

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.