DVD regiony

 DVD regiony jsou oblasti, ve kterých můžete přehrávat váše DVD. Na to musíte dávat pozor při koupi mechaniky, pokud koupíte DVD určené pro jiný region, než je vaše mechanika, musíte si změnit nastavení.

Regiony:

  1. USA, Kanada
  2. Západní Evropa, Japonsko, jižní Afrika
  3. Jihovýchodní Asie
  4. Austrálie, Jižní Amerika
  5. Východní Evropa, Rusko, Afrika
  6. Čína

Ještě existuje region 0 (nula) nebo jinak "ALL".

Ukázka ALL regionu

Ten je možno přehrávat kdekoli. Myslím, že z českých filmů ho má Non plus ultras nebo Rok ďábla (plus asi několik desítek dalších).

Regiony DVD

Změna regionu pomocí Windows

Pokud jste si koupil DVD například v Americe, nepůjde vám s největší pravděpodobností přehrát, protože budete mít v systému nastaven region 2. Naštěstí se to dá změnit. Naneštěstí jen asi pětkrát, pak to Windows blokne. Dá se to obejít. Teď si ale popíšeme standartní postup ve Windows (já mám xp, takže by se to mohlo lišit v závislosti na Windows, snad to nebude tak horké).

Postup: Nejprve se musíte dostat do Ovládacích panelů: Start/ Nastavení/ Ovládací panely. Teď dvakrát klikněte na "Systém" a přepněte se na kartu "Hardware". Zde zvolte "Správce zařízení". Zde je volba "Jednotky DVD nebo CD-ROM", rozbalte nabítku a dvakrát klikněte na vaši DVD mechaniku.

Ukázka změny DVD regionu

Objeví se dialogové okno, přepněte ho na záložku "Region disku DVD" a změňte region. V okně vidíte, kolikrát ještě můžete region změnit. Jako malá nápověda, která zem má jaký region:Dialog "Region disku DVD"

 Nastavení regionu pomocí DVD Genie

Stáhněte a nainstalujte si program. Čeština se instaluje jednoduše, stačí obsah zipu nakopírovat do adresáře, kde máte DVD Genie.

S tímhle programem nemám moc zkušeností, takže  většina bude na vás a experimentaci.

DVD Genie

Můžete si všimnout, že v okně programu je deset hlavních záložek. Pět z nich je na nastavení regionu v přehrávači (CineMaster - stará verze, CineMaster - nová verze, PowerDVD, WinDVD a Other).

Na záložce RPC můžete provést RPC test, který dokáže zjistit, zda je vaše mechanika zamčena proti změně regionu.

Na záložce Zoom můžete měnit velikost jednotlivých oken a jejich pozici na ploše.

Auto Region je záložka, kde nastavujete co máte za přehrávač plus x dalších věcí. Jak jsem psal - nemám s tím zkušenosti.

Záložka Windows - zde měníte nastavení regionu přímo ve Windows. Dá se nastavit region 0 pro WXP a W2000, ale nepovedlo se mi to zprovoznit. Ve Windows 98 a Millenium se region mění v dialogovém okně, na které se dostanete po kliknutí na "Další možnosti".

ATI/G400 - je nastavení přehrávačů na kartě ATI a G400 (asi).

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.