Převod filmu z DVD do MPEG

Podle Toma Závodného
O čem to je:Převod DVD do SVCD nebo VCD v lepší kvalitě, protože je použit enkodér z pogramu TPMGEncd.

Budeme potřebovat:

O TMPGEnc

TMPGEnc enkodér vytváří velmi kvalitní videa, ale má omezení pro enkodér MPEG-2 na 30-denní používání. Nevýhodou ovšem je, že neumí číst DVD soubory. Zvládá číst pouze soubory MPEG, AVI. Možností by bylo nejprve video převést v programu FlaskMPEG do AVI souboru, ovšem toto by zase trvalo dvojnásobek času, protože by se video 2krát překódovávalo a také by se ztrácela kvalita. Naštěstí existuje ale jiný způsob, jak do programu TsunamiMPEG dostat video z DVD. Říká se tomu frameservering. Jde o to, že jeden program, který umí číst DVD soubory je čte a posílá je druhému programu nekomprimovaně přímo přes potřebný ovladač a TsunamiMPEG už data přečte a zkomprimuje. Frameserverových možností je několik, nyní se zmíním o frameserveringu ve FlaskMPEGu s AviSynthem

Otevření VOB souboru ve FlaskMPEG

Zvolte Soubor - Open DVD File a najděte soubor IFO s informacemi o videu. Program načte informace a můžete si vybrat které audio stopy a které titulky zpracovávat. Nedoporučuji vybírat titulky, protože se natvrdo nahrají do videa a už se jich nikdy nezbavíte.

Nastavení

V menu Možnosti - Možnosti projektu na záložce Video. Časovou základnu není dobré měnit, ta se automaticky nadetekuje a při změně by mohlo dojít ke škubání filmu (mělo by být vždy 25 fps). Pro tvorbu VCD nastavíme rozlišení 352x288, pro SVCD nastavíme 480x576, pro XVCD můžeme nastavit buď 352x288 nebo 720x576, pro XSVCD můžeme nastavit buď 480x576 nebo 720x576.
Na záložce Audio vyberte Dekódovat Audio a samplovací frekvenci vybrat 44,1kHz. V další záložce Postprocesing vyberte HQ Bikubický filtr a v pravé části byste neměli měnit nic a mělo by být zaškrtnuto zachovat poměr stran. Kdyžtak stiskněte Ukaž výstupní formát.
Nebojte se případně zdeformovaného obrazu, ten se spraví samotným MPEG enkodérem.
Na záložce Obecné zvolíte, jestli chcete zpracovávat celý soubor nebo jen část. Potvrdíme OK.

Vybrání výstupního formátu

V menu Možnosti - Vyber výstupní formát - Link to AviSynth. Pokud tam tuto možnost nemáte, tak si stáhněte FlaskMPEG z těchto stránek a nezapomeňte správně nainstalovat AviSynth ovladač.

Konverze a komprese programem TMPGEnc

V menu zvolíme Spustit/Začít konverzi. Otevře se nám okno frameserveru pro AviSynth. Nyní si zkopírujeme do schránky text, který je uveden v okýnku ("IPCSource(..."), vytvoříme někde na disku soubor s názvem třeba "c:ew.avs" (přípona AVS je podmínkou!) a do něho nakopírujeme text uložený do schránky. Soubor uložíme a nyní může začít práce s TMPGEnc enkodérem.
Spustíme jej, zkontrolujeme, že je v menu Option - Enviromental settings - VFAPI-plugin zaškrtnut DirectShow Multimedia File Reader a má, pokud možno největší prioritu (je nahoře nad ostatníma AVI readerama). OK. Otevřít video, zvolit filtr *.* a vybrat soubor "c:ew.avs". Pokud napíše chybu, tak asi nemáme nainstalován AviSynth knihovnu v systémovém adresáři Windows. Ale jinak by měl hned soubor načíst. Nyní program FlaskMPEG posílá video data přímo programu TMPGEnc přes frameserver.
Nyní již nahrajeme VCD nebo SVCD profil, případně můžeme použít ještě nějaké filtry. Nastavíme kam se má soubor .mpg uložit a můžeme spustit převod. Ten bude trvat pár hodin zase v závislosti na rychlosti počítače.

Nahoru

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.