Historie MPEG

MPEG je zkratka z Motion Picture Experts Group. To je organiace ISO, definující iso standarty v oblasti omprese videa.

Z historie

Historie kodeku MPEG se začala psát roku 1991. To se na světě objevil kodek MPEG-1. Brzy potom začal být brán jako stnandart videokodeků.

Je navržen především pro video v rozlišení 352 x 288 s 25 snímky za sekundu, 24 bitovou barevnou hloubkou a datovým tokem 1,5Mb/s.

Nástupce MPEG-1 vznikl v roce 1994 a dostal označení MPEG-2. Stal se novým standartem v oblasti videokodeků. Nově umožňoval kompresi jak v CBR (Constant Bit Rate - stále stejný datový tok), tak ve VBR (Variable Bit Rate - různý datový tok, podle náročnosti scény. Podobně jako DivX Fast Motion).

MPEG-1 i 2 přečte bez problémů stolní DVD přehrávač, pálí se na obyčejné CD.

MPEG-3 nikdy nevyšel. Měl se používat v oblasti HDTV. Jeho funkci splňoval MPEG-2.

MPEG-4.

Jak to funguje?

MPEG kodek nejprve video rozdělí do makrobloků. To jsou čtverečky o rozměrech 8x8 nebo 16x16 pixelů a každý makroblok je nadále zpracováván samostatně.

Ukázka makrobloků

Z tomshardware.com

To je důvod, proč má být rozlišení videa dělitelné 16.

Dále kodek rozpoznává rozdíly mezi jednotlivými makrobloky v po sobě jdoucích snímcích. (viz obrázek)

Obrázky se rozdělují do takzvaných  IPB  sekvencí.

Snímky se komprimují stejně jako v MJPEG. Na různé části obrazu lze použít různý stupeň komprese.

HDTV

Nová metoda přenosu televizního signálu. Dokáže přenášet TV obraz ve vyšším rozlišení a vyšší kvalitě. Obraz v HDTV je v poměru 16:9, který je lepší pro filmy. Obnovovací frekvence je 60 Hz (na monitoru je 85 Hz), komprese v MPEG-2 a rozlišení 1280 x 720px.

V současnosti v HDTV vysílá nějaká televize na satelitu Astra. Víc o tom nevím. Jestli máte zájem, podívejte se na stránku zabývající se HDTV.

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.