Historie DivX

MPEG-4 (DivX) v3

Jerome Rota

Na začátku byl kodek MPEG-4 V3 od Microsoftu. Pak Jérôme Rota -->

tento kodek hacknul a tak vznikl DivX 3, který se začal rychle šířit.

Nedlouho potom se DivX verze 3 rozdělil na Slow Motion a Fast Motion.

DivX verze 4

V srpnu 2001 vznikla verze DivX 4. Ta je kompatibilní s DivX v3, to znamená, že je dokáže bez problémů dekódovat. Používá tři druhy zpracování videa:  jednoprůchodovou s datovým tokem, jednoprůchodovou s nastavenou kvalitou a dvouprůchodovou.

DivX verze 5

Neuplynul ani rok a tak se v březnu roku 2005 dostal na svět DivX 5, tentokrát ve třech verzích: Standart, Pro Gain a Pro.

V současnosti (19.3.2005) je poslední verze 5.2.1.

Největším konkurentem je XviD, na popředí se dere i 3ivX.

Současnost DivX

V současné době se DivX (a vlastně všechny MPEG-4 kodeky) používají pro zálohování filmů z DVD. Výhodou je malá (v porovnání s jinou kompresí) velikost výsledného souboru. Kvůli tomu je DivX černou můrou producentů filmů - v důsledku kopírování přicházejí o zisk.

Budoucnost DivX

DivX bych osobně předpovídal světlou budoucnost. Možná bude pomalu vydlačován alternativami typu XviD, ale své místo má a bude si ho držet. Navíc ho začínají pomalu podporovat i stolní DVD přehrávače, takže by si mohl začít vydobývat pozici i tam. Otázkou je, kam se pohne vývoj okolo nástupců DVD - Blue-ray disky.

(Můžete ignorovat, to jsou jen moje úvahy.)

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.

>
  • Pojmy
  • Časté dotazy
  • Ke stáhnutí
  • Odkazy
  • Poradna