Návod jak na převod VHS na DVD a jiné digitální formáty

O čem to je: Máte doma hromádku starých VHS kazet s kopiemi rodinných videí a videopřehrávači zvoní hrana. Nová videa se neprodávají a i kdyby, VHS je mrtvý formát. Investovat do zachovalého videa z druhé ruky nedává smysl. Žádné účelné využití VHS přehrávače dávno nemají. Videokazety však můžete převést do digitální podoby a uložit na harddisk nebo DVD. O své cenné vzpomínky nepřijdete. Naopak se z nich můžete těšit častěji a kdekoliv. Vždyť digitální video dnes přehraje každý přístroj, který nosíme běžně v kapse.

Budeme potřebovat:

V případě, že po přečtení článku převod raději někomu přenecháte :-)

Službu, která pro Vás převod VHS kazet na DVD provede.

VHS přehrávač

Pokud na svém VHS přehrávači vidíte svítit magickou zkratku TBC nebo TBC/NR můžete opatrně zajásat. Šance, že video zdigitalizujete do ucházející podoby, dramaticky vzroste. Tato funkce je neocenitelnou právě pro kopie domácích videí , které neoplývají přílišnou kvalitou a stabilitou.

TBC načítá sekvence obrazu z analogové pásky do mezipaměti a do AD převodníku je pouští ve vyrovnané frekvenci 25 snímků za vteřinu (PAL norma). Digitální video je v tomto nekompromisní. 25 snímků za vteřinu, ani o čtvrt míň nebo víc.

Když se rozejde frekvence putující z videa s tou, kterou očekává převodník, jsou z toho obrazové ruchy, deformace, nesynchronní zvuk a jiné problémy. Funkcí TBC byly vybavovány zejména VHS přehrávače JVC. Ale najdete ji i u jiných značek.

Pokud TBC video nemá, můžete v závislosti na kvalitě VHS nahrávky očekávat větší či menší problémy s kvalitou a stabilitou obrazu. TBC můžete pořídit i coby samostatné zařízení, nebo jako součást kvalitnějšího AD převodníku. Ale mít nepříliš kvalitní VHS přehrávač na straně jedné a kvalitní zařízení pro digitalizaci na straně druhé postrádá logiku. Lépe je to naopak.

Převodníky

Těch je k dostání více druhů. Ty jednodušší se propojují s PC přes USB, ty vyspělejší FireWire kabelem. Ty první se dají pořídit v obchodech s elektronikou nejlevněji pod tisícovku, ty druhé, kvalitnější, jsou mnohem dražší a jejich nabídka se navíc drasticky scvrkla. Dříve jich však bylo k dostání více, v různých cenových hladinách a kolují po aukčních serverech a internetových bazarech. Stačí zapátrat a můžete koupit použitý ale daleko vyspělejší FireWire převodník za cenu lepšího USB zařízení. Hledejte značky Canopus, Datavideo.

USB převodníky ukládají video komprimované, v nižší kvalitě, s nižší datovou náročností. FireWire převodníky využívají vlastní kodeky, převádějí video ve vyšší kvalitě a v nekomprimovaném formátu (jedna minuta videa vás bude stát 200mb místa na vašem disku - dokud jej nevyexportujete do finální podoby).

Zapojení VHS přehrávače do převodníku

Lepšího obrazu docílíte propojením videa s převodníkem s-video kabelem. Barevná a jasová složka se v tomto případě přenáší odděleně. Pokud vaše video konektor pro s-video nemá, je možné využít kompozitní video výstup (měl by mít každý videopřehrávač), nebo pořídit redukci do SCARTu. Zvuk do převodníku přivedete cinch audio kabelem.

Zachytávání videa

USB převodníky jsou dodávané jako zařízení "vše v jednom". Obsahují i software pro zachycení videa a nějaký ten střih. Pokročilejší převodníky přivádí video do PC FireWire kabelem. Můžete tak použít kterýkoliv program pro zachytávání videa (capture software).

Magix Video easy

Je program dodávaný s nejhojněji na trhu zastoupenými USB převodníky Terratec. Po instalaci a spuštění programu kliknete na "Vytvořit nový video projekt". Ve druhém kroku vyberete zdroj importu videa, v tomto případě "Importovat video z analogového zdroje".

Dále vám program nabídne kvalitu nahrávání: Velmi vysoká, Vysoká, Uživatelsky definovaná (nastavíte kvalitu sami). I velmi vysoká kvalita ukládá video v komprimované podobě (cca 2Gb/h).

Pak už jen stačí stisknout "Play" na svém videu a kliknout na "Převést video do počítače". Po převodu VHS můžete v témže programu provést střih, úpravu světlosti, kontrastu, sytosti nebo barevného tónu.

Jste-li s videem spokojeni, kliknete na dokončit. Program nabídne všechny podporované formáty exportu, včetně možnosti vypálit video na DVD. Zvolíte preferovaný výstup a kliknete na "Uložit video" nebo "Vypálit DVD".

Uložení v nekomprimovaném formátu

Pro zachytávání přes FreWire z pokročilejšího převodníku nejde nedoporučit nepřekonatelný program WinDV, který před lety vytvořil český tvůrce Petr Mourek. Jeho ohromnou předností je stabilita. Videokazety mají často "rozbitý" časový kód. Např. když jsou nahrávky přehrány přes nějaký film. Nebo když jsou mezi nimi prázdná místa.

Prakticky všechny capture porgramy to vyhodnotí jako konec nahrávky a přeruší zachytávání. WinDV pojede dál ať se děje co se děje. Stačí kliknout na "capture", stisknout "play" na videu a čekat na konec pásky...

Video máte uložené v počítači v nekomprimovaném AVI (13Gb/h). Můžete jej upravit, prostříhat a vyexportovat v kterémkoliv oblíbeném video editoru, např. Virtualdubu do požadovaného formátu. Finální videa můžete zálohovat na PC, USB flash disk, DVD, paměťovou kartu, kterékoliv digitální datové médium...

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.

  • Poradna